Finské odpoledne s Iidou Tenolahti

V pátek jsme se sešli v MC Klubíčko a v rámci Open Clubu (projet EVS, Mládež v akci) nám naše dobrovolnice Iida Tenolahti představila svou zemi – Finsko. Dověděli jsme se nejen něco o městech Helsinky a Lapua (Iidino rodné město), ale také o stereotypních představách, které cizinci o Finech mají, např. že “všichni Finové pijí finskou vodku”, avšak Iida ne, “většina Finů je blond s modrýma očima” a opět Iida sama ne aj. Popovídali jsme si o finské gastronomii a některé z typických potravin ochutnali.

Děti objevily pohádkové postavičky Mumínků a Angry Birds, zkusily si zahrát mumínkové pexeso, prolistovat knížku o Mumíncích finské autorky Tove Johansson.

Mládež zjistila, že Finů je méně než Čechů, že hlavním městem Finska jsou Helsinky a že mohou jet navštívit Santa Clause a jeho soby do severního finského města Rovaniemi.

Dospělí nahlédli do finské knižní tvorby a jejich překladů do češtiny a podiskutovali na téma finština a její srovnání s češtinou.
Bylo možné ochutnat také zmiňovanou finskou vodku 

Těšíme se na další akci věnovanou Finsku!