2. výročí Francouzského klubu při MC

Oslava 2. výročí Francouzského klubu
pro rodiče a děti při MC Klubíčko

Dne 23. 4. 2014 se v Café Bistro Matiné konala oslava 2. výročí Francouzského klubu pro rodiče a děti při MC Klubíčko. V příjemném prostředí kavárny se sešlo na 60 příznivců francouzského jazyka z Kroměříže, včetně několika hostů z Francie.
Společně s oslavou se konala také vernisáž fotografií dětí Fotografického klubu, který při MC Klubíčko vede slečna Lucile Franzinetti, EVS dobrovolnice z Francie. Výstava fotografií probíhá v Matiné do konce dubna 2014.
Podvečer zpestřil program (viz níže), na kterém se podílelo 25 dětí, které se učí francouzštinu v MC Klubíčko. Pod vedením Mgr. Natalie Csizmaziové si děti připravily pásmo říkanek, jazykolamů, básniček a písniček. V závěrečné krátké pohádce „Jak pejsek a kočička vařili dort“, nastudované ve francouzštině, děti dělaly dort ze skutečných surovin, převládaly kosti, párky, bonbony a čokoláda, hmota vypadala skutečně chutně.
Program doplnilo kvarteto krásných tanečnic z MC Klubíčko s taneční variací na píseň Edith Piaf „Milord“ pod vedením Kateřiny Kováčové.
Menu rautového stolu (viz níže) se skládalo z francouzských specialit, které připravovali rodiče dětí a Café Bistro Matiné. K výběru byly francouzské saláty, quiche, rolády dle francouzských receptur a nechyběly rovněž francouzské sýry a deserty.
Vrchol večera představoval pro děti 80cm veliký dort v podobě Eiffelovy věže, který připravili studenti Střední školy hotelové a služeb pod vedením Gabriely Hanákové.
Na závěr kavárnou zněl zpěv dětí, které nastudovaly společně s mladou klavíristkou Terezkou Bradovou písničku „L´oiseau“ z filmu Bella a Sebastián. Zahraniční hosté z Francie byli k slzám dojati, neboť jim píseň připomněla jejich dětství.

Francouzský klub pro rodiče a děti při MC Klubíčko

Před dvěma lety jsme se rozhodli ke kurzům francouzštiny v MC Klubíčko otevřít Francouzský klub. Klub pořádá různé akce pro rodiče a děti zaměřené na poznávání frankofonní kultury.

Při MC Klubíčko si začínali v roce 2010 hrát s francouzštinou 4 děti. Dnes francouzštinu při Klubíčku studuje 25 dětí.
První akce klubu se konala na jaře v roce 2012 a jmenovala se „Zdolej hravě Eiffelovku“, na ni potom navazovaly Coco Chanel, Paříž je šnek, Jak voní Provence, Sýry z Normandie, Malování s Monetem a Renoirem v Podzámecké zahradě ve spolupráci s malířkou Jitkou Gočaltovskou a pravidelně každým rokem také Francouzské Vánoce.

V červnu minulého roku jsme mezi námi přivítali francouzskou dobrovolnici slečnu Lucile Franzinetti a s ní jsme objevovali Francii dál, minulý měsíc to bylo Malování na hedvábí s Malým princem, čtení a tvoření v knihovně Kroměřížska s francouzskou pohádkou Slon Babar.

V rámci EVS projektu a spolupráci s Lucilinou maminkou paní Marií Franzinetti jsme uspořádali čtení české pohádky Princezna se zlatou hvězdou na čele v knihovně francouzského městečka Salies. Připravujeme výstavu obrázků dětí z Francie.

V měsících květnu a červnu na nás čekají další akce, z nichž to budou např. Malujeme francouzskou pohádku (obrázky dětí pojedou na výstavu do knihovny města Salies), Francouzský den ve spolupráci se ZŠ Zachar a Konverzační olympiádu s Lucile pro naše pokročilejší studenty francouzštiny.

PROGRAM VEČERA Soyez les bienvenus!

Pásmo říkanek a písniček
A la soupe – Šimon Sonet
Enroulez le fil – Lenka Smékalová, Jan Důras, Jan Záhornacký, Esther Nyandoro
Le petit pouce dit – Lenka Smékalová, Karolína a Zuzana Šlancarovy,